Wtyczki do przeglądarki, czyli co warto zainstalować?

Przeglądarka internetowa posiada funkcjonalności, o których nie każdy użytkownik wie. Jej standardowe działanie można poszerzyć instalując ciekawe i pomocne w pracy wtyczki.

Ilość oferowanych wtyczek do przeglądarek internetowych typu Chrome czy Mozilla Firefox jest ogromna. Dlatego instalujmy tylko wtyczki, które rzeczywiście nam się przydadzą!

Wtyczki do przeglądarki, których używam (cz. 1)

Do celów zawodowych zdecydowałam się na zainstalowanie takich wtyczek:

 • MeasureIt on (Mozilla Firefox), Page Ruler (Chrome) ? wtyczka potocznie nazywana linijką pozwala na szybkie zmierzenie szerokości strony www, grafiki, czy innego elementu widocznego na ekranie. Także miejsca, pod element, który jest dopiero planowany. Podaje zarówno szerokość jak i wysokość zaznaczonego fragmentu w pikselach.

wtyczki_measureIt

 • ColorZilla (Mozilla Firefox, Chrome) ? wtyczka pozwala odczytać między innymi parametry kolorów na dowolnej stronie internetowej. Wystarczy najechać ?kroplomierzem? na interesujący nas kolor, aby poznać jego kod w skali HEX. Dzięki tzw. przeglądarce palet można łatwo przeliczyć kolor na skalę RGB lub HSV. Niezastąpiona w sytuacji, kiedy chcesz wykorzystać jakiś kolor w swoich projektach.

wtyczki_kolor

 • WhatFont (Chrome) ? wtyczka, która powie Ci wszystko na temat fontu użytego na stronie. Często przeglądając strony www natrafiasz na fajny font i chcesz go zastosować na swojej stronie www. Teraz wystarczy najechać na kawałek tekstu, aby poznać nazwę czcionki, a także wielkość fontu w px, kolor i fonty powiązane.

wtyczki_czcionka

 • BuiltWith (Mozilla Firefox, Chrome) ? wtyczka, przed którą żadna witryna www ? od strony kodu oraz innych zainstalowanych rozwiązań programistycznych – nie ma tajemnic. Dzięki niej dowiesz się jak zbudowana jest dana strona internetowa ? jaki CMS wykorzystano i czy zainstalowano np. Google Analytics, a także masę innych technicznych detali.

wtyczki_builtwith
Jak zainstalować wtyczki do przeglądarki?

Jeśli chcesz zainstalować wtyczkę na przeglądarce Chrome, musisz:

 1. wybrać z paska narzędzi ? Więcej narzędzi -> Rozszerzenia -> Pobierz więcej rozszerzeń LUB
 2. wejść do ?sklepu? Google bezpośrednio przez przeglądarkę Chrome
 3. następnie znajdź interesującą Cię wtyczkę ? jeśli wiesz, czego konkretnie szukasz LUB
 4. skorzystaj z dostępnej kategoryzacji ? czyli sprawdź w lewym menu, jakie wtyczki obecnie są popularne lub poszukaj w konkretnej kategorii, np. Narzędzia dla firm – > Marketing i analizy.

wtyczki_chrome

Jeśli chcesz zainstalować wtyczkę na przeglądarce Mozilla Firefox, musisz:

 1. wybrać z paska narzędzi ? Dodatki -> Pobierz dodatki
 2. następnie przy pomocy wyszukiwarki (górny prawy róg) wyszukaj interesującą Cię wtyczkę ? jeśli wiesz, czego konkretnie szukasz LUB
 3. zapoznaj się z listą wtyczek polecanych, najczęściej wybieranych przez innych użytkowników oraz polecanych specjalnie dla Ciebie.

wtyczki_mozilla

Pamiętaj o tym, że każdą wtyczkę, w każdym momencie możesz odłączyć. W tym celu wystarczy przy zainstalowanej wtyczce wybrać opcję ?Wyłącz?.

To tyle o wtyczkach, które zyskały moją aprobatę. A jak wygląda Wasza lista?